PRIHLÁSENIE
REGISTRÁCIA
ČLÁNKY
KATEGÓRIE
ÚVOD
Najportal.sk
Vyhľadávač tovaru

napr. Dámska obuv, Bicykle, Ventilátory

Ako vybrať ten správny notebook?


03/09/2018 - 15:25 | Prečítané 4283x
Na aké parametre je dobré pozerať pri výbere toho správneho notebooku pre Vás, či pre vaše dieťa? Na začiatok je najvhodnejšie keď sa zamyslíte nad tým, na čo všetko ho budete chcieť používať.

 

Chcete používať notebook na internet, alebo chcete s ním hrávať hry? Notebooky sa nám rozlišujú na tieto kategórie: herné, dotykové, konvertibilné, ultrabooky, netbooky alebo inak povedané mini notebooky. 

Pokiaľ ste neni moc náročný a notebook chcete čisto koli prehliadaniu webstránok na internete, tak Vám stačí niečo menej náročné a tým pádom je pre vás vhodná aj jedna z lacnejších variánt notebookov (odporúčame hľadať notebooky od 300-500Eur). 

Notebook je v dnešnej dobe jednou z najpoužívanejších elektroník na svete. Ako teda vybrať ten správny notebook pre dieťa, študenta, programátora... ? 

Je potrebné pozarať na tieto parametre: rozmery a váha, procesor, vhodný display, výdrž batérie, skladnosť, pamäť notebooku, výkon, operačný systém, atď. 

 

Poďme si teda pozrieť notebooky podľa rozmerov:

10″ až 11.6″ notebooky – sú to notabooky taktiež nazývané ultrabooky, hlavné charakteristiky sú malé rozmery, nízka váha, často nižší výkon a s tým spojená aj nízka cena

12″ až 14″ notebooky – V tejto skupine sa už dá vybrať notebook s hodnotnejším vybavením a s ním spojený aj vyšším výkon. Vhodný aj do práce či do školy, patrí medzi menšie a lahšie notebooky

15,6″ – tvoria najpredávanejšiu kategóriu notebookov. V tejto relácií sa da vybrať naozaj kvalitný notebook, je vhodný ako na prácu či štúdium, tak aj na hranie

16″ a väčšie notebooky – tento notebook plno nahradí stolový počítač, je vhodný taktiež na rôzne aktivity ako aj ten s predošlými rozmermi. Často disponuje vyšším rozmerom ako 15,6″. Aj keď je väčší, manipulácia by nemala byť problém, stačí kúpiť vhodnú tašku a o problém je postarané

 

Vhodný displej:

Matný vs. lesklý displej - to či je lepšie mať displej matný alebo lesklý záleží na tom, kde a kým spôsobom budete svoj notebook využívať. Oba displeje majú výhody a nevýhody. Matný displej je určite vhodnejší na prácu v teréne alebo surfovanie na letnej terase kaviarne, keď svieti ostré slnko a chcete aby bol text čitateľný aj napriek lúčom svetla ktoré naňho budú dopadať. Lesklý displej sa správa skoro ako zrkadlo a pri práci na ňom uprostred dňa v osvetlenej miestnosti vám môžu prekážať odrazy, ktorá na ňom bude vidno. Ak však máte lesklý displej umiestnený tak, že naňho nedopadá priame svetlo odmení vás živšími farbami a ostrejším obrazom.

Rozlíšenie displeja - s rozmerom uhlopriečky si často užívateľ vyberá rozlíšenie displeja, ktoré je pre danú uhlopriečku charakteristické. V súčasnosti natrafíte najčastejšie na tieto rozlíšenia:

 

  • 1024 x 600 - používané u netbookov s uhlopriečkou displeja 10". Toto rozlíšenie nemusí však vždy dostačovať pri surfovaní internetom alebo pri práci s niektorými programami, jednoducho povedané nevojde sa naňho úplne všetko.
  • 1366 x 768 - najbežnejšie rozlíšenie displejov na ktoré natrafíte pri uhlopriečkach od 11,6" do 15,6". Toto rozlíšenie už bez problémov postačuje na surfovanie internetom a tiež pohodlnú prácu s väčšinou programov.
  • 1600 x 900 - alebo HD+ rozlíšenie je prémiové rozlíšenie na ktoré viete natrafiť u uhlopriečok od 13". Výhodou detailnejšieho rozlíšenia je ostrejší obraz a viac priestoru vďaka, ktorému sa vám tak vojde na obrazovku viac textu, obrázkov, webstránok a pod.
  • 1920 x 1080 - často označované ako "Full HD" alebo "1080p" rozlíšenie je dnes štandardom pre multimédiá s vysokým rozlíšením. Ak si teda chcete užiť ten najostrejší obraz pri prehrávaní BluRay filmov tak je Full HD displej práve pre vás.

 

Jedna z najdôležitejších súčastí notebooku, na ktorej dosť záleží je pamäť. Tá sa rozdeluje na krátkodobú operačnú pamäť RAM (random access memory) a dlhodobú pevný disk HDD (hard disc drive), SSD disk (solid state drive), hybridný disk. 

 

Operačný systém:

Operačné systémy Microsoft Windows XP, Windows Vista , Windows 7 (Home PremiumProfesional) alebo najnovší Windows 8 udávajú celosvetový štandard, preto sú obvykle predinštalované v jednej z uvedených verzií priamo v notebooku. Operačný systém Windows je štandartne dodávaný priamo predinštalovaný a nemusí obsahovať inštalačné média, preto pre neskoršiu obnovu sytému odporúčamé vytvoriť tzv. recovery DVD pomocou predinštalovanej aplikácie. Dodatočná preinštalácia sytému je taktiež možná z tzv. recovery particie na pevnom disku.

Mac OS je operačný systém určený pre počítače Macintosh od spoločnosti Apple. Aktuálnou verziou je Mac OS X. Hoci na Macintosh počítači môžete spustiť Windows, opačne to už možné nie. Mac OS X je tiež predinštalovaný priamo v notebooku. Na prácu v Mac OS X si treba trochu zvyknúť napr. klávesnici chýba tlačidlo Del, ovládanie je úplne iné, ak ste doteraz používali iba Windows. Je to však jednoduchý systém pre ľudí, ktorí chcú viac.

 

Operačný systém Linux a jeho varianty (Ubuntu, Mint, Fedora, OpenSUSE a ďalšie) sú dodávaný zadarmo.  Tieto už nevyžadujú špeciálne aplikácie a nastavenia ako to bolo kedysi. Všetky majú plne grafické rozhranie, no niektoré programy nemusia byť kompatibilné. Avšak komunita užívateľov a aplikácií pre operačný systém Linux neustále rastie a naberá na popularite.

 

Niektoré notebooky môžu byť dodávané bez operačného systému alebo obsahujú základný systém Free DOS bez grafického rozhrania. Dodatočné doinštalovanie a nastavenie ovládačov operačného systému vyžaduje skúsenejšieho používateľa, pretože výrobca nemusí priamo podporovať všetky verzie systémov.

 

 

Notebook Apple MacBook Air

Apple MacBook Air

Výhody:

 

  • overená značka
  • výdrž batérie
  • rýchlosť pri zapnutí
  • balenie
  • dizajn

Nevýhody:

 

  • vyššia cena

 

 

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

tagy: najlacnejšie notebookynajdrahšie notebookynotebooky do 500eherné notebookyultrabookyelektronikanotebookypočítače a kancelária, notebooky apple, notebooky lenovo, notebooky asus, notebooky 

Ďalšie články
Recenzia mobilného telefónu Huawei P20 Lite
09/10/2018 - 12:03

V tomto roku nám výrobcovia mobilných telefónov na trh opäť dodali pár špičkových modelov a ja sa vám v tejto recenzii pokúsim priblížiť v skratke aspoň jeden z nich, Huawei P20 Lite.
Deti hračky milujú. Zvoľte im tie správne
02/01/2018 - 20:21

Hračky sú najmilšími spoločníkmi našich ratolestí počas celého detstva. Umožňujú im prejaviť svoju kreativitu, nápady a šikovnosť. Obľúbená hračka neraz dokáže nahradiť chýbajúceho kamaráta a prvá…
Darčeky pod stromček na poslednú chvíľu?
20/12/2017 - 23:11

Vianoce máme za rohom a mnoho z nás sa už nevie dočkať príjemne strávených chvíľ s milovanými. Samozrejme, po výdatnej porcii kapustnice a ryby so šalátom. A hor sa na rozbaľovanie darčekov! Stále sa…